Zaten (çelik ve benzeri kaplar çıktıktan sonra) yemeklerin tadı-tuzu da kalmadı diye sık sık duyarız çevremizden ..Her şeyden önce, kalaylanmış bakır kaplar çok sağlıklıdır. Bu kaplarda pişen yemekler çok lezzetli olur.

Alüminyum ve diğer metallerden yapılmış kap ve tencerelere oranla cok daha sağlıklı olduğu bilinen eskiden sıkça kullanılan fakat son zamanlarda sadece otantik yemek sunan restoranlarda rastladığımız bakır kap-kacak yeniden gözde olmaya aday. Pişirilen yemeğin lezzetini muhafaza eden ve sağlıklı olması açısından da uzmanlarca önerilen bakır kaplara son yıllarda yeniden geri dönüş görüyoruz.

Bakır kalayı ve kalaycılık hakkında
Kalay kaplamada en önemli yeri mutfak gereçleri tutar. Özellikle kullanılan bakır tencerelerin kalay kaplanması sağlık açısından büyük önem arz eder. Ham maddesi bakır olan tencereler zaman içerisinde yiyeceklerin asidik özellikleri gibi sebeplerden dolayı zaman içerisinde aşınmaya uğrar ve bakır tencereden besin kaynaklarına bakır geçişi olur. Bu yolla alınan bakır; mide ve barsaklarda rahatsızlık hissi, karaciğer ve böbrek hasarı, anemi (kansızlık) gibi hastalıklara neden olur. Bu zararlı etkileri ortadan kaldırmak amacıyla bakır tencere vb. mutfak gereçleri kalaylanır. Sağlığın yanı sıra bakır eşya ve kaplar dekoratif amaçla da kalaylanır. Gümüşün kalaya göre oldukça pahalı olması ve kalayın gümüş beyazlığında olmasından dolayı dekoratif amaçla kalay kullanılması önem kazanmaktadır.

BAKIR EŞYALARIN BAKIMI
Bakır kapları kullanırken dikkat edilecek hususlar:
Bakır eşyalarınızın daha uzun ömürlü olması için yapmamanız gereken kuralları sıralarsak,çamaşır suyu,limonlu ve sirkeli temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. bulaşık makinasında yıkama yapılmamalıdır .pişirim esnasında tahta kaşık kullanmalısınız.
Salçalı,yoğurtlu ve asit özelliği olan yiyecekler içinde saklanmamalı ve bekletilme melidir.Servis yapıldıktan sonra bakır tencere ve kaplar hemen yıkanmalı ve kurulanmalıdır,bulaşık teli ile ovmayıp  bulaşık süngerinin yumuşak tarafı ile temizleyip  yumuşak bezlerle yıkama yapılmalıdır..

Bakır mutfak eşyaları hakkında bilinen yanlışlar:
kalaylı bakır zehirleme yapmaz, kullanım aşamasında zamanla kalayın rengi ısıdan ve içinde kullandığınız salça ve benzeri ürünlerden dolayı değişime uğrar( gri-kahverengi tonlarında) bunun kullanıma zararı yoktur.ne zamanki kalaylı kısımda aşınma olur ve altında bakırı çıkar(bakır kızılı görünür) o zaman ürününüzün kalaya ihtiyacı olmuş demektir.bu durumda bir kalaycıya başvurmanız gerekir. bilinen bir yanlışta bakırın kül ile temizlenmesidir,kül kalayın üzerindeki griliği alır, parlak gösterir ama aynı zamanda bakırın üzerindeki kalay tabakasını inceltir, yani kalayı aşındırır ve kalay tabakasının ömrünü kısaltır.  nikelajlı ürünlerde kesinlikle çizici (bulaşık teli,süngerin sert tarafı veya metal ürünlerle) temas ettirmemeniz gerekmektedir.

BAKIR  VE PİRİNÇ EŞYALARIN TEMİZLİĞİ -KALAY BİLGİSİ

KALAYLI ÜRÜNLER: kalaylı ürünün rengini korumak için amonyaklı deterjanile yıkanması tavsiye edilir..Yılda bir sefer bakır tencere  ve kaplarınızı kalaylatmak daha sağlıklıdır. İş yeri ve restaurant tarzı yerlerde bu süre kullanıma bağlı çok daha kısa zamanda olmalıdır..Kalayı geçen mutfak malzemeleri kullanılması  mide ve bagırsaklarda rahatsızlık hissi, karaciğer ve böbrek hasarı, anemi (kansızlık) gibi hastalıklara neden olur

NİKELAJLI ÜRÜNLER:ılık suda herhangi bir deterjanla yıkama yapıp,yumuşak bir bezle kurulama yapmalısınız. bu ürünlerde 6 ayda bir defa olmak üzere cilalama yaptırabilirsiniz. Bu arada müşterilerimizin arzusu üzerine nikel kaplama da birçok ürüne yapmaktayız.

GÜMÜŞ KAPLAMA ÜRÜNLER:nikelajlı ürünün temizliği ile aynıdır.

OKSİTLİ ÜRÜNLER: bu ürünlerde kesinlikle yıkama yapmamalısınız,ürünü az nemli bezle temizlemelisiniz.Yılda  bir sefer kalay yaptırmak çok daha da sağlıklıdır.

Unutmayınızki bakır sağlıktır, bakırda pişen yemek ve içeceklerdeki lezzeti başka hiç bir üründe elde edemezsiniz. bu da bakırın özelliği olan ısıyı her yerden iletim özelliği ve kalayın verdiği lezzetten kaynaklanmaktadır. mutfağınızda teflon ve çelik ürünlere gösterdiğiniz özeni bakır eşyalarınıza da  uygularsanız  çok daha uzun ömürlü olmasını sağlar ve daha sağlıklı yaşarsınız.

Büyüklerimiz, bakır kaplarda pişen yemeklerin lezzetinin yeni çıkan kaplarla pişenlerden çok daha lezzetli olduğunu söylerler. kalaylanmış bakır kaplarda pişen yemeklerin lezzetini emin olun hiçbir şeyde bulamazsınız. Saygılarımızla ,
bakır kalayı  ve bakır-pirinç-gümüş eşyalarınızın  temizlenmesi  hakkındaki soru ve sorunlarınız için bize maille veya 0543 77 11 637 no lu tefon ile ulaşabilirsiniz.